Tradycja produkcji wina w Polsce ma swoje korzenie w dawnych czasach, sięgających aż początków XII wieku. Wówczas to winnice były głównie skoncentrowane w obszarach, które obecnie znajdują się w Małopolsce i Dolnym Śląsku. Przeważnie prowadzone były przez zakonników, a głównym celem wytwarzania wina było zaspokojenie potrzeb liturgii kościelnej. Okres XVI i XVII wieku to okres rozkwitu winiarstwa w Polsce. Uprawa winorośli zaczęła się rozprzestrzeniać na różne regiony kraju, a nasze wina zdobyły uznanie na arenie międzynarodowej.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Niestety, XVIII wiek przyniósł stopniowy spadek znaczenia polskiego winiarstwa. Przyczyniły się do tego niekorzystne warunki klimatyczne, szczególnie bardzo surowe zimy, które niszczyły winnice. Dodatkowo, po rozbiorach Polski i utracie niepodległości, wiele winnic zostało zniszczonych lub zaniedbanych. Dopiero w drugiej połowie XX wieku polskie winiarstwo zaczęło odzyskiwać swoją pozycję. W latach 60. i 70. XX wieku rozpoczęły się eksperymenty z uprawą nowych odmian winogron, które były bardziej odporne na chłodne warunki klimatyczne.

Polskie wina o nietuzinkowym smaku

W polskich winnicach często sięga się po lokalne odmiany winogron, które nadają naszym winom charakterystyczny smak i aromat. W Polsce popularne są odmiany takie jak solaris, johanniter, rondo, riesling, chardonnay, seyval blanc, cabernet cortis i cabernet sauvignon. Te szczepy są przystosowane do polskiego klimatu i rodzajów gleb, co nadaje polskim winom wyjątkowy charakter.

W polskich winnicach można znaleźć szeroki wachlarz różnych stylów win. Oferujemy zarówno wytrawne, półwytrawne, półsłodkie i słodkie wina, jak również wina musujące. Mamy również różnorodność kolorów, w tym białe, czerwone, różowe i nawet pomarańczowe wina. Polskie winnice eksperymentują również z różnymi technikami produkcji wina, takimi jak dojrzewanie w dębowych beczkach czy maceracja na skórkach. Dzięki tak szerokiemu wyborowi win, każdy z pewnością znajdzie coś, co mu odpowiada.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl