Wina pochodzące z Czech z pewnością zadowolą nawet najbardziej wymagających miłośników wina. W kraju tym tradycja uprawy winorośli sięga bardzo daleko wstecz, a pierwsze ślady sięgają czasów rzymskich, zwłaszcza na południu Czech.

Jeśli chodzi o winiarstwo, terytorium Republiki Czeskiej można podzielić na dwa główne obszary uprawy winorośli: region winiarski Czechy na północy kraju oraz Morawy na południu.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Na terenie Czech wyróżnia się dwa podregiony: Litoměřicki i Mělnicki, podczas gdy na Morawach mamy cztery: Znojemski, Mikulovski, Velkopavlovicki i Slovácki.

To na Morawach, na południu kraju, znajduje się miejsce, gdzie produkowane jest aż 95% czeskich win. Tutaj panują najlepsze warunki klimatyczne i geograficzne dla winorośli.

Wino z Czech

W uprawie winorośli w Czechach przeważają odmiany białe, takie jak müller thurgau, Veltlinské zelené, riesling, rulandské šedé (pinot gris), muškat moravský i rulandské bílé (pinot blanc), chardonnay oraz tramin cerveny (traminer). Lokalną specjalnością jest również aromatyczna odmiana Palava.

Wśród odmian czerwonych dominują svatovavřinecké (saint laurent), frankovka (blaufränkisch), zweigeltrebe (zweigelt), rulandské modré (pinot noir), modrý portugal (blauer portugieser), dornfelder oraz merlot.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl